جلسه چهارم آموزش Google Tag Manager - رهگیری فرمهای ثبت نام وب سایت توسط گوگل تگ منیجر

جلسه چهارم آموزش Google Tag Manager - رهگیری فرمهای ثبت نام وب سایت توسط گوگل تگ منیجر

در این جلسه قصد داریم رهگیری فرم های سایت را در Google Tag Manager پیگیری کنیم. 

در مقاله آموزشی قبل آموزش گوگل تگ منیجر رهگیری کلیک کاربران روی لینک های خارجی (outbound یا external) وب سایت را آموزش و رهگیری کردیم.

 

رهگیری ثبت فرم تماس با ما:

قصد داریم ثبت فرم تماس با ما را در سایت خود رهگیری کنیم. فرض کنیم فرم ما بصورت زیر است:

 

رهگیری فرم تماس با ما با Google Tag Manager

تعریف متغیر (Variable):

با استفاده از گوگل تگ منیجر این امکان وجود دارد که ثبت فرم های دلخواه خود را در وب سایت رهگیری کنید. برای این کار وارد اکانت خود در GTM میشویم و به بخش Variables میرویم. در این بخش روی دکمه قرمز رنگ CONFIGURE کلیک میکنیم تا لیست انواع متغیرها نمایان شود. مطابق تصویر زیر در قسمت المان های Form آیتم Form ID را انتخاب میکنیم.

 

تعریف متغیرهای فرم در GTM

 

دلیل انتخاب Form ID این هست که ممکنه ما چندین فرم در وب سایت مان داشته باشیم. می خواهیم متوجه شویم کدامیک از این فرم ها از طرف کاربران ثبت شده است.

 

تعریف تریگر (Trigger) برای ثبت فرم:

برای شروع، به منوی Triggers میرویم و به آن نام Form Submitted را اختصاص می دهیم. خب مطابق تصویر زیر، روی Configuration کلیک می کنیم.

 

تعریف تریگر برای ثبت فرم

 

مطابق تصویر زیر از لیستی که وجود دارد، گزینه Form Submission را انتخاب می کنیم.

گزینه Form Submission را انتخاب کنید

 

در پنجره ای که ظاهر شده، مطابق تصویر زیر، گزینه All Forms را انتخاب می کنیم. به این دلیل که می خواهیم ثبت تمام فرم های وب سایت را چک کنیم. در حالتی که وب سایت با مقیاس بزرگتر دارید و صدها فرم در آن وجود دارد، می توانید پس از انتخاب گزینه Some Forms آیدی فرم موردنظر خود را وارد کنید. سایز گزینه ها را به حالت پیشفرض رها می کنیم و دکمه Save را میزنیم.

 

گزینه All Forms را انتخاب نمائید.

 

 

تعریف تگ جدید برای رویداد ارسال فرم:

به مرحله ای رسیدیم که باید یک تگ جدید بسازیم. به منوی Tags برویم و روی New کلیک کنیم. نام آن را GA Form Submitted Event تعریف می کنیم. روی Tag Configuration کلیک کرده و در لیست موجود، مانند قبل آیتم دوم یعنی Classic Google Analytics را انتخاب می کنیم. مانند چند مثال قبل باید کد رهگیری (Tracking ID) حساب آنالیتیکس خود را وارد کنید. در سرویس Google Analytics خود به بخش ADMIN بروید و در قسمت Property Setting کد رهگیری را کپی و در باکس تگ GTM آنرا paste کنید.

 

تعریف متغیر Constant برای GA Tracking ID:

همانطور که متوجه شدیم، در تمام تگ هایی که می خواهیم از آنالیتیکس استفاده کنیم به کد رهگیری (Tracking ID) گوگل آنالیتیک احتیاج داریم. پس بهتر است برای این کد یک Variable تعریف کنیم تا در تمام تگ ها از آن براحتی استفاده کنیم.

به منوی Variables رفته و در بخش User-Defined Variables روی دکمه NEW کلیک میکنیم و مطابق تصویر، از لیست موجود آیتم Constant را انتخاب می کنیم.

 

تعریف متغیر Constant در GTM

 

سپس کد رهگیری آنالیتیکس خود را در باکس زیر وارد می کنیم:

 

کد رهگیری آنالیتیکس خود را در باکس زیر وارد کنید

 

با این کار (تعریف متغیر استاتیک برای کد رهگیری GA) بعد از این براحتی با کلیک روی آیکون سیاه رنگ، از متغیرهای تعریف شده و یا پیش فرض موجود (تصویر زیر) استفاده کنیم.

 

انتخاب متغیر کد رهگیری GA

 

متغیری قرمز رنگ در تصویر بالا مشخص شده است، همان متغیر استاتیکی هست که ما تعریف کردیم. آنرا انتخاب کنیم تا بعنوان Tracking ID ست شود.

 

مقادیر Track Type ،Action و Category را مانند تصویر زیر پر کنید.

 

پر کردن مقادیر Track Type، Action و Category

 

مقدار Label را برابر عبارت {{Form ID}} تعریف کنید. تا پس از هر بار فراخوانی رویداد، آیدی فرم در این Label بصورت داینامیک درج شود.

 

تعریف تریگر (Trigger) برای تگ (Tag):

باید برای تگ جدید یک Trigger مشخص کنیم. روی Trigger کلیک می کنیم تا لیست Trigger ها نمایش داده شود. مطابق تصویر زیر روی Trigger که قبلا برای این مثال تعریف کرده ایم (Form Submitted) کلیک کنیم.

 

انتخاب تریگر Form Submitted

 

در نهایت دکمه Save را می زنیم.

 

یافتن خطا و رفع آن در گوگل تگ منیجر:

وقتش رسیده که با کلیک روی دکمه Preview ، تگ خود را debug کنیم. به صفحه تماس با ما در وب سایت خود مراجعه کنید و آنرا refresh کنید. وقتی فرم را پر کنید، مانند تصویر زیر، تگ GA Form Submitted Event فعال خواهد شد (fired)

 

فعال شدن تگ GA Form Submitted Event

 

مانند مثال قبل، روش دیگری برای چک کردن عملکرد تگ GTM مراجعه به منوی Real Time در گوگل آنالیتیکس است. مطابق تصویر، مشاهده می شود که فرم موردنظر ما یکبار پر شده است.

 

مراجعه به منوی Real Time در گوگل آنالیتیکس

 

تا اینجا در طی این سه مثال، سه تگ تصویر زیر را ایجاد کرده ایم:

 

تعریف سه تگ جدید در این مثال

 

1- پیاده سازی تگ Google Analytics

2- رهگیری لینک های خارجی (Outbound Links Tracking)

3- رهگیری ثبت فرم (Form Submission Tracking)

مطالب مشابه