جلسه سوم آموزش Google Tag Manager - رهگیری لینک خارجی

جلسه سوم آموزش Google Tag Manager - رهگیری لینک خارجی

بعد از چند روز تاخیر در آموزش گوگل تگ منیجر در این آموزش می خواهیم نحوه رهگیری کلیک کاربران بر روی یک لینک مشخص در وب سایت را آموزش دهیم.

ابتدا به منوی Variables میرویم و در بخش متغیرهای پیش فرض (built-in variables) روی لینک Configure کلیک می کنیم. سپس گزینه Click URL را انتخاب می کنیم.

 

تعریف متغیر (Variable) برای لینکهای حارجی

 

پس از انتخاب Click URL دکمه close را بزنید. اکنون مطابق تصویر زیر مشاهده می کنیم که Click URL با نوع Data Layer Variable به لیست متغیرها اضافه شده است.

 

Click URL با نوع Data Layer Variable به لیست متغیرها اضافه شده است

 

حالا نوبت تعریف Trigger است. در منوی Triggers روی دکمه NEW کلیک کرده تا یک TRIGGER جدید بسازیم. به آن نام Outbound Link Clicked اختصاص می دهیم. از لیست تصویر زیر، گزینه Just Links را انتخاب می کنیم.

 

گزینه Just Links را انتخاب کنید

 

سپس با پنجره زیر روبرو می شویم:

 

انجام تنظیمات Trigger

 

ما در این آموزش می خواهیم event یا رویدادی را برای لینک های خارجی (لینکی که href آن شامل آدرس سایت ما نیست) تعریف کنیم. پس گزینه Some Link Clicks را انتخاب کرده و مطابق تصویر ، گزینه اول Click URL بماند. گزینه دوم را عبارت does not contain انتخاب کنیم و برای باکس سوم دامین سایت خود را وارد می کنیم.

 

تعریف Trigger برای لینک خارجی

 

در نهایت دکمه Save را میزنیم. حالا این Trigger به لیست Trigger های ما اضافه شده است.

نوبت به ایجاد تگ جدید میرسد. به منوی Tags رفته و دکمه NEW را بزنید. نام آنرا GA Outbound Link Clicked Event انتخاب می کنیم. در بخش Tag Configuration آیتم دوم یعنی Classic Analytics را انتخاب کنید.

اکنون باید کد رهگیری آنالیتیکس (Tracking ID) را در باکس مربوطه وارد کنیم و مطابق تصویر، سایر فیلدها را پر کنید:

 

تعریف تگ جدید برای لینک های اکسترنال

 

همانطور که در تصویر بالا می بینیم، در اینجا باید نوع رهگیری (Track Type) را برابر با Event انتخاب کنیم. اگر خاطرمان باشد در مثال اول، برای این فیلد Page View ست کردیم. سایر تنظیمات را دست نزنید و در نهایت دکمه Save را کلیک کنید. حالا باید پس از انجام Configuration، روی Trigger کلیک کنیم و Trigger ای که قبلا با نامOutbound Link Clicked ساخته ایم را انتخاب کنیم.

هم اکنون باید تگ جدید خود را debug کنید تا از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل کنیم. برای فعالسازی مد debug کافیست مانند مثال اول روی لینک preview کلیک کنید. سپس در همان مرورگر و در یک تب جدید، وب سایت خود را باز کنید و یا اگر باز است آنرا رفرش کنید تا تغییرات شما اعمال شود. پنل مربوط به debug سرویس GTM در پایین وب سایت فعال خواهد شد. مطابق تصویر زیر:

 

پنل مربوط به debug سرویس GTM

 

در این تصویر تگ اولی که در GTM تعریف کردیم یعنی GA Base Tag فعال است اما تگی که جدیدا ایجاد کرده ایم (با نام GA Outbound Link Clicked Event) فعال نیست (Not Fired) زیرا هنوز روی هیچ لینک خارجی (External Link) کلیک نکرده ایم.

حالا اگر در وب سایت خود روی یک لینک خارجی (لینکی که به سایت های دیگر غیر از سایت خودتان اشاره دارد:  Outbound-External Link) کلیک کنید، این تگ فعال (fire) خواهد شد و پنل GTM Debug بصورت زیر نمایش می یابد:

 

فعال شدن کلیک لینک خارجی در پنل دیباگ

 

در بخش Summary تصویر بالا اولین لینک، رویداد gtm.linkClick رخ داده که یکی از رویدادهای داخلی و پیش فرض GTM است. و در سمت راست تصویر عبارت Tags fired on this event را مشاهده می کنید.

اگر روی لینک Summary کلیک کنیم، مطابق تصویر متوجه می شویم که هر دو تگ فعال می باشند:

 

منوی summary در پنل دیباگ GTM

 

همانطور که در تصاویر بالا می بینید، تب Tags فعال است. حالا روی تب Variables کلیک و سپس از نوار Summary نیز روی gtm.linkClick کلیک می کنیم.

 

کلیک روی gtm.linkClick

 

اگر خاطرتان باشد در هنگام تعریف Link در GTM ، پارامترهای Category , Action , Label را بصورت زیر تعریف کردیم:

  • Category=Interactions
  • Action=Outbound Link Clicked
  • Label={{Click Url}}

 

مشاهده می کنید که دو مقدار (پارامتر) اول یعنی Category و Action دارای مقادیر استاتیک (ثابت) هستند اما پارامتر Label برابر با {{Click Url}} تعریف شده است. عبارت Click URL این ویژگی را دارد که بصورت داینامیک مقدار href هر لینک خارجی را در خود ذخیره می کند. در این مثال چون لینک خارجی ما به سایت گوگل اشاره دارد، با فعال کردن تبTags و سپس کلیک روی تگ  GA Outbound Link Clicked Event و انتخاب gtm.linkClick از نوار سمت چپ، تصویر زیر را خواهیم داشت:

 

کلیک روی تگ  GA Outbound Link Clicked Event

 

مشاهده می شود که مقدار Event Label برابر عبارت http://www.google.co.uk خواهد بود.

بنابراین در هنگام debug یک تگ، تنها چک کردن فعال بودن (fire) صحیح تگ کافی نیست بلکه باید مقادیر متغیرهایی که برای آن تگ تعریف کرده اید را نیز چک کنیم.

 

 

چک کردن عملکرد تگ ها در گوگل آنالیتیکس بصورت زنده

 

در بخش دوم خاطرمون هست در مورد نحوه قرار دادن تگ گوگل آنالیتیکس را در Google Tag Manager قرار دادیم. در ادامه آموزش این جلسه در مورد چک عملکرد تگ ها در گوگل آنالیتیکس صحیت می کنیم.

روش دیگری که برای تست کردن عملکرد تگ ها و متغیرهای GTM وجود دارد، استفاده از سرویس گزارش زنده (Real-Time) گوگل آنالیتیکس است. اگر روی لینک خارجی مذکور کلیک کنیم، مطابق تصویر آمار در لحظه آنرا در Real Time آنالیتیکس داریم.

 

چک کردن عملکرد تگ ها در گوگل آنالیتیکس بصورت زنده

 

در بخش Real Time روی لینک Events کلیک کنید. مشاهده می کنیم که یک کلیک با category=interactions و action=outbound link clicked ثبت شده است. اگر به وب سایت خود مراجعه کنید و مجددا روی آن لینک خارجی کلیک کنید، یک واحد به تعداد کلیک های این لینک افزوده خواهد شد.

حال اگر روی لینک category کلیک کنید، در صفحه جدیدی که می بینید می توانید Label هر لینک کلیک شده را به تفکیک مشاهده خواهد شد. همانند تصویر زیر:

 

مشاهده Label لینک های خارجی کلیک شده

 

این بخش از آموزش گوگل تگ منیجر به پایان رسید. امیدوارم گامی بلند در استفاده صحیح از این سرویس مفید برداشته باشیم. 
با آرزوی موفقیت برای همراهان وبسایت همیار لاراول

مطالب مشابه