جلسه دوم آموزش Google Tag Manager - پیاده سازی گوگل آنالیتیکس

جلسه دوم آموزش Google Tag Manager - پیاده سازی گوگل آنالیتیکس

در این مقاله قصد داریم نحوه درج کد گوگل آنالیتیکس توسط Google-Tag-Manager را آموزش دهیم.

ایجاد تگ برای گوگل آنالیتیکس:

بجای اینکه اسکریپت مربوط به اعلان سرویس Google Analytics را مستقیما در وب سایت خود درج کنیم، بهتر است از طریق Google Tag Manager اینکار را انجام دهیم. در workspace روی لینک Tags کلیک میکنیم و دکمه قرمز رنگ NEW را کلیک میکنیم. روش دیگر برای ساخت یک تگ جدید کلیک روی لینک New Tag در منوی Overview می باشد.

در پنجره ای که ظاهر می شود یک نام دلخواه به این تگ اختصاص می دهیم (مانند GA Base Tag) مطابق تصویر زیر:

 

تعریف تگ برای گوگل آنالیتیکس

 

برای ایجاد تگ جدید مطابق تصویر زیر باید دو بخش را تعریف کنیم. Tag Configuration و Trigger

 

تعریف Tag Configuration و Trigger برای تگ ها

 

نحوه انجام تنظیمات (configuration) تگ در گوگل تگ منیجر:

با کلیک بر روی Configuration انواع مختلف تگ ها را مطابق تصویر زیر مشاهده خواهیم کرد:

 

لیست انواع تگ های موجود در GTM

 

تگ های بسیار زیادی را در این لیست میبینید که تصویر فوق مربوط به تگ های ویژه و پرکاربرد (Featured Tags) می باشد. در بالای این لیست، تگ گوگل آنالیتیکس را مشاهده می کنید. ما در این مثال گزینه دوم را انتخاب می کنیم (یعنی Classic).

 

انتخاب گزینه CLASSIC Google Analytics

 

بدست آوردن کد رهگیری گوگل آنالیتیکس:

در باکس اول باید Property ID یا Tracking ID مربوط به اکانت گوگل آنالیتیکس سایت خود را وارد می کنیم. برای بدست آوردن این کد، وارد گوگل آنالیتیکس می شویم و در بخشADMIN روی لینک Property Setting کلیک می کنیم. مطابق تصویر زیر:

 

دریافت کد رهگیری گوگل آنالیتیکس

 

در مرحله بعد، باید نوع رهگیری (Track Type) را انتخاب کنیم. لیست Track Type شامل گزینه هایی مانند Page view, transaction, social, event و غیره می باشد. که ما در این مثال می خواهیم از سرویس آنالیتیکس بصورت پیش فرض استفاده کنیم، همان گزینه پیش فرض یعنی page viewرا انتخاب می کنیم.

 

تعریف Trigger برای تگ گوگل آنالیتیکس:

تنظیمات مربوط به More Setting و Advanced Setting را به حالت پیش فرض خود رها کنید و به سراغ بخش Trigger بروید. ما در این مثال می خواهیم سرویس گوگل آنالیتیکس در تمام صفحات وب سایت مان فعال باشد.

در پنجره ای که پس از کلیک روی Trigger ظاهر می شود گزینه All Pages بعنوان آیتم پیش فرض وجود دارد. آن را انتخاب کرده و در نهایت دکمه Save را کلیک کنید. در این مثال نیازی به تعریف یک Trigger جدید نداریم.

پس از انجام اینکارها یک تگ جدید بنام GA Base Tag را در لیست تگ ها مشاهده خواهید کرد. اما باید قبل از اینکه کدهای جاوا اسکریپت را بر روی سایت تان منتشر کنید، باید مطمئن شوید که آنها درست کار می کنند. به بیان دیگر باید debug شوند.

 

حالت پیش نمایش (Preview mode):

برای اینکه بتوان تگ های واقع در Google Tag Manager را debug کنید، باید پس از تعریف تگ موردنظر خود، روی دکمه Preview کلیک می کنیم تا تصویر زیر را در فضای کاری GTM مشاهده کنیم:

 

حالت پیش نمایش (preview)

 

 

دیباگ کردن تگ ها در GTM:

همانطور که در بخش نارنجی رنگ تصویر فوق مشاهده می شود، با فعال بودن حالت preview این امکان را داریم تگ گوگل آنالیتیکس را بررسی و رفع خطا کنید. بدین منظور، در همین مرورگری که GTM باز است یک تب جدید باز کنید و وب سایت خود را در آن مشاهده کنید. مطابق تصویر زیر، یک پنل ویژه GTM در پایین مرورگر باز می شود.

 

پنل debug سرویس GTM

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنیم تگ GA Base Tag بدرستی در تمام صفحات وب سایت کار می کند. با کلیک بر روی GA Base Tag مشخصات این تگ نمایش پیدا می کند. مطابق تصویر زیر:

 

چک کردن کد رهگیری GA در GTM Debug

 

همانطور که مشاهده می کنید، ID اکانت آنالیتیکس ما در مقابل Account درج شده است که با رنگ قرمز مشخص است. بدلیل اینکه سایر تنظیمات را تغییر نداده ایم، عبارتfalse مقابل آنها تعریف شده است.

مطالب مشابه