جلسه اول آموزش Google Tag Manager - معرفی و بررسی امکانات GTM

جلسه اول آموزش Google Tag Manager - معرفی و بررسی امکانات GTM

Google Tag Manager سرویس رایگانی از گوگل است که می توان توسط آن انواع تگ های یک وب سایت را مدیریت کرد.

برای شروع کار به آدرس https://www.google.com/analytics/tag-manager/ مراجعه کنید. احتمالا برای دسترسی به این سرویس مانند بسیاری از سرویس های دیگر گوگل (مثل گوگل آنالیتیکس) از IP های ایران، نیاز به نصب و فعالسازی vpn دارید.

 

ساخت اکانت در گوگل تگ منیجر:

برای استفاده از "مدیریت تگ های گوگل" یا "GTM: Google Tag Manager" باید ابتدا یک اکانت در آن بسازیم. مطابق تصویر، نام اکانت (account name) را وارد می کنیم و روی لینک continue کلیک می کنیم.

 

ساخت اکانت در GTM

 

در مرحله بعد، با تصویر زیر روبرو هستیم که باید container name را برای این اکانت تعریف کنیم.

 

آموزش ایجاد اکانت جدید در گوگل تگ منیجر

 

نام container معمولا آدرس سایتی است که می خواهیم در آن از سیستم مدیریت تگ های گوگل استفاده کنیم. در قدم بعد، پلتفرمی را که می خواهیم در آن از GTM بهره ببریم را انتخاب می کنیم. این بخش شامل 4 گزینه Web , IOS , Android , AMP می باشد که ما در این مثال فقط گزینه WEB را انتخاب می کنیم. در نهایت روی CREATE کلیک میکنیم.

شرایط و ضوابط Google Tag Manager برای ما بصورت پاپ آپ به نمایش در میاید که باید روی دکمه yes کلیک کنیم تا بتوانید وارد مراحل بعدی شویم.

 

متن شرایط و ضوابط Google Tag Manager

در مرحله بعد اسکریپت به ما ارائه می شود که بصورت تصویر زیر است:

 

نصب سرویس گوگل تگ منیجر

 

اسکریپت فوق را باید در تگ head وب سایت خود تعریف کنیم و بخش پایین باید بلافاصله بعد از تگ <body> درج شود.

محیط کاری گوگل تگ منیجر:

 

محیط کاری گوگل تگ منیجر

 

تا به اینجا با نحوه ساخت و اضافه کردن GTM به سایت خود آشنا شدیم. نوبت اینست که با محیط کاری سرویس مدیریت تگ گوگل (Google Tag Manager) آشنا شویم. همانطور که مشاهده می کنید، سه تب کلی وجود دارد بنام های Workspace ، Versions و ADMIN که بطور پیش فرض تب WorkSpace فعال می باشد که با رنگ آبی مشخص شده است. در تب versions می توانیم در صورت مرتکب خطا شدن به نسخه های قبل یازگردید (مانند history در فتوشاپ!) و در تب admin نیز امکان دسترسی دادن به سایر کاربران و همچنین تنظیمات دیگری وجود دارد.

 

تب Versions در GTM:

 

تب versions در GTM

 

تب ADMIN در GTM:

 

تب ADMIN در GTM

 

بیایم نگاهی دوباره به محیط کاری (WORKSPACE) سرویس GTM بیاندازیم. در تصویر زیر، یک منو را مشاهده می کنید که شامل آیتم های Overview, Tags, Triggers, Variables, Folders می باشد.

 

منوی بخش Workspace تگ منیجر

 

در بخش overview می توانیم اطلاعات کلی راجع به تگ ها و container های خود ببینیم. تصویر زیر:

 

منوی overview در گوگل تگ منیجر

 

Tags در GTM:

با مراجعه به لینک Tags می توانیم تگ های جدیدی تعریف کنیم و یا تگ های قبلی را مشاهده و چک کنیم. تگی که تعریف می کنیم لزوما نباید از سرویس و یا پلاگینی گرفته باشیم. بلکه می توانیم تگ هایی که خودمان تعریف کرده ایم را در این بخش درج کنیم.

 

Trigger در GTM:

در بخش Triggers می توان تعریف کرد که یک تگ خاص در چه زمانی و تحت چه شرایطی اجرا شود. بعنوان مثال می توانید تگ موردنظرتان در شرایط زیر اجرا شود:

  • کلیک روی یک لینک مشخص
  • بعد از ثبت یک فرم
  • تکمیل خرید و مشاهده صفحه تشکر "thank you"
  • کلیک روی دکمه ای خاص در یک صفحه مشخص

توجه داشته باشید که نیازی نیست سرویس مدیریت تگ گوگل (Google Tag Manager) مانند گوگل آنالیتیکس در تمام صفحات اجرا شود. بلکه می توان آنرا فقط در صفحاتی اجرا کرد که نیاز است. بنابراین برای مشخص کردن محل اجرای این تگ ها نیز از طریق بخش Trigger اقدام می کنیم.

 

Variable در GTM:

 

Variable در GTM

در سرویس Google Tag Manager پنج متغیر پیش فرض وجود دارد که عبارتند از Event, Page Hostname, Page Path, Page URL, Referrer

همانطور که از نام این متغیرها مشخص هست، برای مشخص کردن محل انجام یک رویداد بکار می روند. بعنوان مثال هنگامی که یک کاربر روی یک لینک کلیک می کند، می خواهیم متوجه شویم که این کلیک در کدام صفحه رخ داده است و همچنین اگر چندین لینک در آن صفحه باشد، می توان با تعریف نام کلاس div آن لینک (css class)، بفهمیم که کدام لینک کلیک شده است و غیره…

 

Folder در GTM:

با استفاده از این قابلیت، می توان تگ ها، متغیرها و Trigger هایی که تعریف کرده ایم را مرتب سازی و دسته بندی کنیم.

 

کنترل دسترسی کاربران در GTM (User Access Control):

با مراجعه به تب ADMIN در سرویس Google tag manager می توان به کاربرهای دیگر دسترسی دهیم. این دسترسی می تواند در سطح Account باشد و یا در سطحContainer . لطفا به تصویر زیر دقت کنید:

 

کنترل دسترسی کاربران در GTM (User Access Control)

 

برای تعریف دسترسی کاربران، در ستون container روی لینک User Management کلیک می کنیم. در این صفحه دو بخش را باید پر کنیم، اولین گزینه ایمیل کاربری است که می خواهیم به او دسترسی (access) بدهیم و دومی سطح دسترسی کاربر به اکانت GTM می باشد که می تواند read, edit, approve , publish باشد.

 

ساخت اکانت برای کاربران در google tag manager

 

سپس روی لینک ADD کلیک می کنیم. اکنون ایمیل کاربر جدید به لیست ایمیل های کاربران قبلی اضافه خواهد شد. سطح دسترسی از بالا به پایین زیاد می شود. READ پایین ترین سطح دسترسی و PUBLISH بالاترین سطح دسترسی را دارد.

 

امیدوارم تا این بخش از آموزش سیستم مدیریت تگ گوگل لذت برده باشید. در جلسه دوم (بعدی) نحوه پیاده سازی کد گوگل آنالیتیکس را توسط GTM مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

مطالب مشابه